Tüplerin Bağlanması

Tüplerin Bağlanması

kadın doğum samsun

Tüplerin Bağlanması, yumurtlamadan sonra yumurtalar rahim boşluğuna gönderilirken her iki yumurtalıklara uzanan fallop tüpü denilen borulardan geçer. Eğer bu borular bağlanırsa, etrafına halka geçirilirse ya da tüpler yakılırsa yumurta buradan geçemez ve spermle karşılaşamaz. Yani yumurta ve sperm birleşemediği için döllenme olmaz dolayısıyla bebek meydana gelmez ve olası bir gebelik engellenmiş olur. Bu korunma yöntemi oran olarak %100 e yakın bir şekilde güvenilirdir. Ancak istisna olarak onbinde bir gibi çok nadir de olsa gebelik gerçekleşebilir.

tüp nasıl bağlanır

Tüpleri nasıl bağlıyoruz?

Tüpleri açık ya da kapalı yöntemlerle kolaylıkla bağlayabiliyoruz. Doğumda sezaryen esnasında kolaylıkla ya da normal doğumdan hemen sonra sezaryena kıyasla oldukça küçük kesilerle ya da lohusalık biter bitmez iki delik ile kapalı yöntem ile tüpleri bağlayabiliyoruz.
Tüpümü bağlattım tekrar gebe kalabilir miyim? Geri dönüşüm mümkün müdür? Borular ve tüpler zarar görmüş olduğundan bu işlemin geri dönüşümü teorikte zordur. Ancak başarı sansı düşük olan tüpleri açma ameliyatı denilen ameliyatlar bu kişilere denebilir ya da tüpleri bağlatan kişilerin bebek isteme durumunda direk tüp bebek ile bu kişilerin gebe kalması sağlanabilir.

Leave a Reply