Genital Estetik

Genital Estetik

genital estetik

Genital Estetik / Genital Kozmetik Cerrahi Nedir?

Genital bölge estetiğine ; ‘‘Vajina estetiği’’, ‘‘Vajinal gençleştirme’’, ‘‘Özel bölge estetiği’’ , ‘‘ Cinsel organ estetiği’’, ‘‘Genital güzelleştirme’’ gibi birçok isim verilmektedir.

Peki nedir? Yaşlanma, gebelik ve doğum yapma gibi durumlarda ya da doğuştan olan yapısal kusurlar sonucunda iç ve dış genital bölgenin genç formunun bozulması sonucunda, bu bölgelerin cerrahi ya da kozmetik çeşitli yöntemlerle onarılması işlemlerini içerir. Vajenin dış görünümünü iyileştirmek, küçük dudakları kısaltmak, doğum sonrasında yaşanan deformasyonları gidermek, vaginanın genişlemiş olan iç boyutunu değiştirerek yani vajinal daraltma ile cinsel tatmini artırmak ve vageni hissedemiyorum diyen kadınlarda orgazm noktalarına yönelik duyarlılığı artırmak gibi amaclar ile uygulamalar yapılabilir.

Günümüzde Genital Estetik Niçin Önem Kazanıyor?

Vücut bir bütündür. Nasıl yaş ilerledikçe yüzümüzde kırışıklıklar, yağ oranımızın azalması meydana geliyorsa genital bölgede de durum farklı değildir. Dünya çapında gittikçe artan estetik yaklaşımlardan payını genital bölge de almaktadır. İster moda diyelim ister bir ihtiyaç kadınlar genital estetik operasyona gereksinim duyuyorlar. Peki neden?

Kadınlar cinselliklerini daha ilerleyen yaşlarda, olgunlaştıkça, kendini tanıdıkça daha bilinçli yaşamaya başladıkları için cinsel organlarda gözlerine takılan kusurları (renk, şekil… gibi) da eş zamanlı dert etmeye başlıyorlar.

Genital bölgedeki fiziksel ve yapısal bozukluklar kadınlarda özgüven eksikliğine, bu da sonuç olarak psikolojisinde ve cinsel yaşam kalitesinde problemlere yol açabilir. Genital bölgesinin estetik olarak düzgün görünmesi kadının kendine olan güvenini artırır. Güven artışı yatakta özgürlük sağlar ve özgüvenli, özgür ve kaygısız bir kadının partneriyle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissettiğini sanırım söylememe gerek yok. Bu mutluluk tabi ki partnere de yansıyacaktır. Çünkü cinsellikte kadın mutlu ise erkek de mutlu olacaktır.

Genital Estetik işlemler hangi sebeplerle yapılır?

Öncelikli olarak fonksiyonel sebepler baştadır. Bunlar nedir dersek;

Sürtünmeyle ağrı, ilişkiye girmede zorluk (dudakları geri çekme gereksinimi), spor yapmada zorluk, sıkı çamaşır pantolon giymede zorluk, sık idrar yolu ve vaginal enfeksiyon geçirmek, vagenden ses gelmesi gibi nedenlerdir.

İkinci en sık neden dış genital görüntünün düzeltilmesi yani estetik bir görüntüye sahip olma amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca cinsel fonksiyonların düzeltilmesi böylece kadınlarda özgüven artışını sağlamak, genital temizlik ve hijyeni artırmak, psikolojik sıkıntıları çözümlemek ve sosyal açılardan daha rahat hissetmelerini sağlamak, geçirilen doğumlara bağlı genital bölge hasarları ile hormonal yetersizlik ve yaşın ilerlemesine bağlı deformasyonların düzeltilmesi, menopozdaki hastalarda vagenin eski kayganlığına kavuşmasının sağlanması cinsel hazzın artırılması ve orgazm fonksiyonunun kazandırılması için de uygulanmaktadır.

Genital bölgede estetik müdahale yapılan bölgeler nelerdir?

 • Vajina
 • Büyük dudaklar (Labium majus)
 • Küçük dudaklar (Labium minus)
 • Kızlık zarı (Himen&Hymen)
 • Pubis tepesi- dudakların üst kısmındaki dolgun bölge-tepe bölgesi-venüs tepesi (Mons pubis)
Genital bölge estetiği ile ilgili ameliyatlar nelerdir?

Labioplasti (Genital bölgedeki vajen iç dudak estetiği)

Vajinoplasti (Vajinanın iç haznesinin daraltılma ameliyatı)

Epizyotomi skar (doğum kesisi yara izi) revizyonu – düzeltilmesi

Perineoplasti (Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiği)

Klitoral hudoplasti (Klitoris üzeri cilt katlantılarının düzeltilmesi)

Puboplasti (Venüs tepesi-Pubis tepesinin estetiği)

Labia majora büyütme (Büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu)

Labia majora küçültme (Büyük dudakların küçültülmesi)

Himenoplasti (Kalıcı ve geçici kızlık zarı onarımı)

Genital bölgeye yapılan ameliyat dışı işlemler nelerdir?
 • Lazerle vajina daraltma & Vajinal yenilenme & Vajinal gençleştirme (Vajinal Rejuvenasyon) 
 • İdrar kaçırma tedavileri
 • Siğil& kondilom tedavileri
 • Genital radyofrekans uygulamaları
 • Orgazm aşısı & Cinsel istek ve haz artırıcı işlemler  (Dolgu enjeksiyonları ve PRP uygulamaları & O shot ©)
 • G noktası büyütme (G noktasına dolgu enjeksiyonu, G shot ©)
 • Klitoris duyarlılığının artırılması
 • Genital bölge renk açma tedavileri (Lazer ve mezoterapi)

Leave a Reply