Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti nedir?

Labioplasti terimi, labia minoranın yani kadın genital bölgesindeki küçük dudakların uzunluğunu azaltan bir işlemdir. Türkiye’de ve tüm dünyada en sık uygulanan vajinal estetik işlemidir.

Hastaların labioplasti istemesinin nedenleri nedir?

 “Normal” bir labia (vajinal dudak) kavramı net olmamasına rağmen,  iç dudakların büyük dudakların dışına taşmaması normal kabul edilebilir. İç dudakların genişlemesi sonucunda hem estetik hem de fonksiyonel bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Kadınlar; bisiklet sürerken, spor yaparken oluşan kaşıntı, tahriş, sık geçirilen idrar yolu ve vaginal enfeksiyonlar veya cinsel ilişki sırasında içeri çekilmeden kaynaklanan ağrı yani ağrılı cinsel ilişki gibi çeşitli nedenlerle ameliyatı tercih ederler. Ağda, kilo alıp verme, normal doğuma bağlı olan deformasyonlar ve yaşa bağlı oluşan sarkmalardan ötürü genital bölge beğenilmeyerek uzun ya da sarkık bulunarak veya doğuştan küçük dudaklarda asimetri ve hipertrofi dediğimiz uzunluk artışından dolayı da bu ameliyat tercih edilmektedir. Tıbbi bir gereklilik söz konusu olmasa bile bu durum kişinin yaşamını çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilir. Örneğin iç dudaklardaki sarkma ileri seviyeye geldiğinde mayo, bikini veya dar kıyafetler giymeye engel olabilir. Her ne sebeple olursa olsun sarkmalar, kabul edilebilir ölçüleri geçtiğinde estetik açıdan hoş olmayan görüntü oluşturarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve özgüven kaybına sebep olabilir. Cinsel olarak oluşan özgüven kaybı çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Çünkü kadın kendini güzel bulmayarak, cinsel ilişkiye girmekten çekinmektedir.

Labioplasti ne işe yarar?

Prosedürün amacı, labia minorayı (küçük dudakları) küçültmek, böylece tüylü labia majoranın (büyük dudakların) altına saklamak ya da hastanın istediği görüntüye birlikte karar vererek hasta için en doğru operasyonu planlamaktır. Bir dudak diğerinden daha uzun olduğunda asimetriyi azaltmak veya daha yaygın olarak, her iki labia uzunluğunu kısaltarak birbirine eşitlemek için yapılabilir.

 Labioplasti için anestezi

Labioplasti, lokal anestezi altında, sedasyonla veya genel anestezi altında yapılabilen bir işlemdir.

Labioplastinin maliyeti nedir?

Ücretlendirme hastanın muayenesine, planlanan prosedüre ve tekniğe göre değişmektedir.

Labioplasti
Trimming yöntemi ile yapılan bir labioplasti görseli

Labioplasti prosedürü

Lokal  veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ortalama 30 dk süren bir operasyondur. Hasta, aynı gün ya da operasyondan 1 gün sonra taburcu olabilir. Hasta işlemden 1 gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapabilir. Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılması sebebi ile dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında iz kalmamaktadır ve sonuçlar kalıcıdır. Labioplasti ameliyatından sonra enfeksiyon riskine karşı en az 2-3 hafta süre ile denize ve havuza girilmemeli ve cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu ameliyat özeldir, tecrübeli ellerce yapılması şarttır çünkü kesilen küçük dudakların geri dönüşümü yoktur. Kişiye özel teknik seçimi planlanması çok önemlidir. Labioplasti için gelin ön görüşme yapalım, size özel teknik seçimlerini konuşalım.

Leave a Reply