Yumurtlama tarihi nasıl bilinir?

Yumurtlama tarihi nasıl bilinir?

yumurtlama tarihi

Yumurtlama tarihi nasıl bilinir?


Son adetinizin başlangıç tarihine döngü sürenizin yarısı kadarlık bir süreyi eklediğinizde ortalama yumurtlama döneminizi anlayabilirsiniz. Örneğin normal bir adet döngüsü 28 gün sürer. En son adetinizin ilk günü 1 Ocaksa 14 Ocak tahmini yumurtlama tarihiniz ve bugünden önceki ve sonraki 3-4 günü kapsayan bir haftalık period ise hamile kalma ihtimalinizin yüksek olduğu tarihlerdir. Eğer çocuk sahibi olunmak isteniyorsa bu günlerden itibaren 2 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. İlişki sonrası yatmak ya da ayakları havaya kaldırmanın bilimsel olarak gebelik ihtimalini arttırdığı düşünülmese de, psikolojik olarak olumlu etkilerinden dolayı önermekteyim.

yumurtlama tarihi

Ayağa kalktığımda sperm dışarıya akıyor nasıl gebe kalacağım??

Bu gebelik isteyen bir çok hastamız için büyük kaygı yaratan bir konudur. Büyük bir endişe ile bu durumun sadece kendilerinde başlarına geldiğini ve bu sebeple gebe kalamadıklarını düşünürler.

Bunun tamamen normal olduğunu, çünkü vagenin gerisinde o denli bir spermi emecek bir bölge olmadığını söylesem şaşırır mıydınız?

Bizim bu boşalma dediğimiz eşinizin spermi dediğimiz ejekülatın içindeki spermler gözümüz ile göremediğimiz küçük hücrelerdir. Gerisi ise; su ve o spermlere enerji verecek maddelerden oluşur. Boşalma gerçekleşince vagen içine bırakılan ejekülat içindeki spermler zaten çok kısa süre içinde yüzerek yumurtaya olan yolculuklarına başlarlar ve küçücük bir kanal olan rahim ağzından içeri girerler. Ayağa kalktığınızda akan ejekülatta olan spermler zaten seçilmiş ve yumurtayı dölleyecek özellikte olan spermler olamaz. Unutmayın: bir boşalma ile vagenin içine milyonlarca sperm bırakılır. Ancak sadece birisi gider ve yumurtayı döller. Ve sadece o bir sperm ve bir yumurtadan bebek (embriyo) oluşur.


TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ HESABI

Bu pratik bir hesaplamadır; son adet gününe 7 ekler aydan 3 çıkarırsak 40 haftalık sürecin son gününü kolaylıkla zihnimizden bulabiliriz.

Doğum tarihi için örnek hesaplama

Son adet tarihi 20 Temmuz 2019 olan bir kişinin tahmini doğum tarihi

20 + 7 = 27 Temmuz

Temmuzdan 3 ay geriye gidildiğinde Nisan = 17 Nisan 2020 tahmini doğum tarihi olacaktır.

Leave a Reply