Cinsel fonksiyonları arttırıcı- Genital PRP ve G Noktası Dolgusu

Cinsel fonksiyonları arttırıcı- Genital PRP ve G Noktası Dolgusu

PRP, “Platelet Rich Plasma- platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” olarak adlandırılan tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

Otolog PRP ilk kez 1987’de açık kalp cerrahisi için bildirilmiştir . 20 yıldan fazla bir süredir yara bakımı, ortopedi, diş ameliyatı, omurga literatürü ve çeşitli kozmetik cerrahi prosedürlerinde çalışılmıştır. Bu uygulama kişiden alınan az miktardaki kanın ( yaklaşık bir tüp/10cc) özel bir tüpe konularak santrifüj işlemi yapıldıktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

Trombosit bakımından zengin plazma (PRP) tedavileri, dokuya uygulanan yüksek konsantrasyondaki PRP’nin; içeriğindeki normal kana kıyasla 5-10 kat fazla miktarda büyüme faktörleri (PDGF, TGF-B, EGF, platelet-derived growth factor, transforming growth factor beta and epidermal growth factor.) ile kollagen oluşumu ile, yeni damar oluşumunda artışa neden olduğu bilinmektedir.

PRP tedavileri, dokuya uygulanan yüksek konsantrasyondaki  otolog büyüme faktörlerinin etkisiyle  insan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğini artırmayı amaçlar.

Otolog yani kişinin kendi bünyesinden olması ve güvenilir olması en önemli avantajlarıdır.

Peki bu PRP cinsel hazda artış için nereye uygulanıyor?

G noktasına uygulanan PRP uygulamalarına O-Shot denir. Kısaca orgazm aşısı.

Buraya uygulanan dolgu madde enjeksiyonlarına ise G-Shot denir.

Peki G noktası nedir?

Kadın cinselliği karmaşık olup, fizyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel ve partnerle ilişkili bir çok faktörden etkilenmektedir.

Erkekte orgasmın hayati organı penis iken, kadında uterus, vagen, clitoris ve varlığı tam olarak kesin olmayan Grafenberg-spot (G-spot) kadın orgasmında etkili faktörler içinde sayılmaktadır.

G-spot güncel ve tartışmalı bir konu olduğu için, agumentasyonları yani büyütücü işlemler gibi müdahalelerle genital estetikte bir pazar payı ihtiva ettiği için günümüzde kadın cinselliğinde ilgi çekmektedir.

Şimdi gelelim nerede olduğuna…

Parmağınızı idrar deliğinizden içeri doğru ilerlettiğinizde vageninizin ön duvarında -sağda/solda ya da ortada- 2- 4,5 santimetre içeride dokunmakla daha hassas ve basınca daha duyarlı bir alan var mı?

Sağda, solda ya da ortada olabilir. İşte o bölge cinsel ilişkide vaginal bölgede daha yoğun hissetmenizi sağlayan alan; G-noktası olarak tanımlanabilir. Bu bölgenin varlığı ile ilgili tartışmalar mevcut. Peki kadınların kendisi ne düşünüyor? Orada öyle bir alan olduğunu söyleyenler acaba klitorislerinin içerdeki kısımlarını mı vaginal bölgelerinde hissediyorlar; ya da vajinanın içinde his yok diyenler henüz hassas noktalarını keşfedemediler mi? Cinsellik çok faktöre bağımlı olduğu için bazı soruların cevabı halen gizemini koruyor. Ama benim de içinde bulunduğum bir çok çalışmada gördüğüm üzere vajina içinde hassas bölgeler mevcut. Örneğin yaptığımız bir ankette iki kadından biri vajina içinde hassas bir bölge olduğundan emin.

Peki sizce durum nedir? Sizce vajinanızın içinde basınca dokunmaya hassas bir bölge var mı? Lütfen benimle paylaşın.

Kadında seksüel fonksiyonlarda iyileşme için vajina içine ve clitorise ilk PRP uygulaması , ABD’de Dr. Charles Runels tarafından O-Shot adıyla yapılmıştır. Runels; Kadın cinsel işlev bozukluğunun tedavisi, kadın cinsel organını doğrudan etkileyen yeni tedavileri gerektirir demektedir.

G-spot’a PRP uygulaması ile sexual fonksiyonlarda iyileşme olduğu ifade edilmiştir.

PRP’nin jinekolojik kullanımı ile ilgili vaka serileri,

pilot çalışmalar ve vaka kontrol çalışmaları literatürde izlenmektedir. Vagende liken sklerozis gibi atrofik hastalıklarda,

stres üriner inkontinansta, epizyotomi skarında, lubrikasyon bozukluklarında, atrofik vaginit gibi kullanımı mevcuttur.

“O-Shot ‘ın amacı, vajinal olarak aktive olmuş bir orgazma ulaşma olasılığını arttırmak ve

aynı zamanda klitoral orgazm yoğunluğunu arttırmaktır.

Kliniğimde Cinsel fonksiyon bozuklukları ile ilgilenmekte; cinsel terapi, uygun hastalarda G-shot, O-Shot ve lazer uygulamaları yapmaktayım. Kişinin ihtiyacına göre tedavi planı hazırlayarak her hastaya özgü programlarla sonuç almayı hedefliyorum.

Detaylı bilgi için; 0505 097 98 28 No.lu telefondan ulaşabilirsiniz.

Doç.Dr. Aşkı Ellibeş Kaya

Konuyla ilgili bilgilendirme videom için lütfen tıklayın.

Leave a Reply