Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

jinekolojik muayne

Canınız Acır mı?

jinekolojik muayne

Kadınız ve hepimizin ‘’çatal’’ denilen o masaya çıkmamak için haklı sebeplerimiz var. Zor doğum öyküleri, zor muayene hikayeleri, kötü cinsel deneyimler, belki istismarlar…

Ve bu muayene esnasında tüm kötü hatıralarınız bedeninizde can bularak bacaklarınızı istemsiz olarak kapatıyor. Bunu anlayabiliyorum ve bir kadın olarak hak vermemem elde değil. Ancak emin olduğum bir şey var. Bunu yenebilirsiniz. Sohbet ederek, sakince ve rahatlatıcı bir telkin ile yapılan muayenelerin can yakmadığına ve ‘’neden bu kadar korkmuşum ki’’ söylemlerine çıktığını defalarca tecrübe ettim. Sadece rahat olmalı ve hekiminize güvenmelisiniz. Kibarca yapılan bir muayene ile muayene olduğunuzu anlamayacaksınız bile.

Smear – Rahim ağzı kanseri tarama testi

İlk etapta bizim litotomi dediğimiz, kalçanın masada ayakların iki yanda olduğu muayene pozisyonunu alındıktan sonra spekulum kibarca vagen içerisine yerleştirilerek vagen içi ve serviks dediğimiz rahim ağzını görüntülüyoruz. Takiben rahim ağzından ince bir fırça yardımıyla örnek alıyoruz ki bunu hissetmiyorsunuz. Eğer siz rahat olursanız bu yaptığımız işlem toplamda 30 saniye ya da bir dakika sürüyor. Biz bu sürüntü örneğini uygun kaplarda patolojiye gönderiyoruz ve laboratura göre bir hafta-1 aylık bir sürede patoloji raporlarınızı alıyoruz. Sonuçlara göre yıllık takiplere ya da daha ileri tetkik ve tedavi yollarına başvuruyoruz.

Leave a Reply